یكي از فعاليت هاي اصلي شركت ماشين سازي اراك و شرکت های زیر مجموعه در زمينه طراحی، ساخت و نصب تجهيزات نيروگاهي و سد سازي مي باشد. اين شركت با دراختيار داشتن نيروي متخصص وكارآمد و همچنين تجهيزات وماشين آلات مجهز و با استفاده از تكنولوژي و فن آوري روز قادر به اجراي پروژه هاي عظيم ملي ميباشد.
فعاليت های انجام شده توسط مجموعه ماشین سازی اراک در این حوزه:

سد ونيروگاه آبي مسجد سليمان (گدار لندر)

دريچه هاي روزنه اي و سازه هاي فلزي سد و نيروگاه كارون 3


نصب هشت واحد ژنراتور نيروگاه كارون 3

ساخت ، و نصب بخش پوشش فلزي سد کارون 4 با تناژ بيش از 4400 تن

تونلهاي آب بر این نيروگاه داراي 4 سري تونل به صورت پوشش فلزي و بتني ميباشد و طول پوشش فلزي در حدود 850 متر ميباشدو نوع تونلهاي آب به صورت مدفون می باشد.
قطر اين پوشش فلزي از 5 متر تا 5/6 متر ميباشد كه جهت عمليات پوشش فلزي از 172 استرك استفاده شده است كه وزن هريك از استرك ها از 20 تن تا 27 تن متغيير ميباشد. شركت مهندسي و ساختمان ماشين سازي اراك با احداث كارگاه ساخت و نصب و تعبيه تجهيزاتي از قبيل دستگاه رول و جرثقيل سقفي درآن عمليات ساخت و نصب را با استفاده از تجهيزات و ابزارآلات خاصي كه توسط اين شركت طراحي و ساخته شده است از قبيل گاري مخصوص حمل استرك و تجهيزات ديگر به نحو مطلوبي به پايان رسانده است.
 طراحي ،تامين مواد، ساخت و نصب پوشش فلزي سد تلمبه مخزني سياه بيشه


این پروژه به نوبه خود يكي ديگر از افتخارات صنعت ميهن اسلاميمان محسوب مي شود که توسط شرکت مهندسی و ساختمان ماشین سازی اراک اجرا شده است.
از آنجا که تونلهای آب بر اين نيروگاه به قطر 5 متر دارای بيشترين شيب در ميان تونلهای آب بر در ايران(حدود 65 درجه) مي باشد،ساخت و نصب پوشش فلزی مربوطه، مستلزم بهره گيری از ماشين آلات، تکنولوژيها و روشهای منحصر به فردي است که تا پيش از اين تنها از عهده چند شرکت معدود در جهان بر آمده است. علاوه بر اين مرتفع بودن و صعب العبور بودن راههای دسترسی به علاوه شرايط دشوار جوی وزلزله خيز بودن منطقه، کار اجرا را با مشکلاتی دو چندان روبرو مي سازد.
این شرکت با اتکا به دانش فنی و پرسنل مجرب و با اتکا به تجربه در نصب پوشش فلزی تونل های آب بر و تجهیزات هیدرومکانیک سد و نیروگاه مسجد سلیمان و سد ونیروگاه کارون 4 و کارون 3 با ارايه راهکارهای مناسب جهت ساخت و نصب و همچنين تهيه و ساخت تجهيزات و سازه های مورد نياز، چالشهای ذکر شده را پشت سر نهاده و با موفقيت عمليات ساخت و نصب نزديک به 9000 تن پوشش فلزی وقطعات جانبی را به اتمام رسانده است.
يکي از ويژگي هاي بارز اين شرکت نصب کارگاهاي ساخت سيار در محل پروژه مي باشد که اين عامل باعث کاهش چشمگير هزينه هاي حمل و نقل مواد شده است.
از اين نمونه مي توان به ايجاد کارگاه ساخت سيار در سايت پروژه سياه بيشه اشاره نمود. اين کارگاه در ابتداي فعاليت پروژه ساخته شد و یک دستگاه رول قابل حمل با ظرفيت رول ورق به عرض 2.5 متر و ضخامت 100 ميلي متر و همچنين چند دستگاه جوش اتوماتيک جهت جوشکاري ورقها در اين کارگاه نصب گرديد. پس از پايان پروژه تمامي دستگاه ها به همراه کارگاه دمونتاژ شده و براي پروژه ديگر به فراخور نياز پروژه مجددا نصب وراه اندازي شده است.

برای اطلاعات تکمیلی پروژه های فوق روی عنوان و یا عکس پروژه کلیک کنید.

پروژه های سد و نیروگاهی